İMKANSIZ PLAKLAR silüetler 1967

Bu köşemizde yine Türk müzik tarihinin en nadir plaklarından birini tanıtacağız. Bu tip plaklar koleksiyoncuların her zaman başını döndürmüşlerdir. Aynı zamanda koleksiyon kültürünün dinamosu kabul edilebilirler çünkü bir gün bu plağı bulabilme motivasyonu kolleksiyonerin heyecanını her daim taze tutar. Nadir plaklar plak koleksiyonculuğunun popülerleşmesi ile ortaya çıkar. Hızla büyüyen gelişen koleksiyonların bazı durak noktaları vardır ki işte bu noktalarda nadir plaklardan söz edilebilir. Bugün kısaca tanıtacağımız plak, Silüetler grubunun 1967 yılında doldurduğu ilk ve tek LP’sidir.

Grup kurulmasının hemen ardından 1965 ve 66 yıllarında katıldığı altın mikrofon yarışmasında finale yükselmiş; 1965 yılında üçüncü, 1966 yılında birinci olmuştur. Türkiye’de LP doldurmak için erken kabul edilebilecek bir dönemde, 1967 yılında ilk ve tek LP’sini yapmıştır. Dönemin ünlü yabancı beat ve R&B şarkılarını yorumlayan grup, Dede Efendi 67 ve Lorke Lorke gibi iki geleneksel melodiyi surf tarzı yorumlayarak albume koymuştur. Albüm kadrosu şöyle – Mesut Aytunca (solo gitar) – Aziz Azmet (ritm gitar) – Murat Ses (org) – Erol Bilem (bas gitar) – Aydın Daruga (davul). Albümde şarkıları Aziz Azmet – Erol Bilem ve de Lale Akat seslendirmiş, Murat Ses de geri vokal yapmıştır. (bu bilgiler Münir Tireli’nin Bir Metamorfoz Hikayesi isimli kitanından alınmıştır, Arkaplan, 2005). Her iyi grup gibi Silüetler de kendi zamanında ki bir boşluğu doldurmak kaygısı ile yola çıkmış ve başarılı olmuştur. Tabii ki bu başarı sadece müzikal anlamda olmuş tahminen 500 adet basılan albüm ikinci bir baskı yapmamıştır. Bugün için gezegenimizde kaç tane sağlam kopyası olduğu bilinmeyen bu LP’nin fiyatı 1000 – 4000 YTL arasında değişmektedir.

Bütün bu anlattıklarımız bir nostalji teranesi olsun diye değildir elbet. 2007 yılında bu ülkede müzik yapmak isteyen 20 yaşında kafası karışık bir gencin geçeceği yollardan 30-40 yıl önce geçmiş insanlardan bahsetmekteyiz. Bugün genel olarak sempati ile bakılan bu insanların zamanında farklı oldukları için lanetlendiği bir yalan değildir. Bu insanlar da gece klüplerinde çalmış, Beyoğlunda sarhoş olmuş, Kadıköy’ün Bakırköy’ün arka sokaklarında yaşattıkları umutları ile stüdyonun yolunu tutmuşlardır. Her türlü muhafazakar baskı ile bunaltılmış ve bu çelişkilerini sonuna kadar yaşamış insanlardır. Yaptıkları işler böyle değerlendirilmeli ve algılanmalıdır.

Albümdeki şarkılar ve şarkıların sahipleri
Dede Efendi 67 (Yine Bir Gülnihal şarkısının Silüetler yorumu)
Im Looking for a Saxophonist (Artwoods)
Na-na Song
Beat Goes On (Sonny and Cher)
Theme Without Name (Dave Clark 5)
Im a Believer (The Monkees)
Summer Wine (Nancy Sinatra)
Spring is Nearly Here (The Shadows)
Black is Black (Los Bravos)
Lorke Lorke (Anonim)
Rhytm and Gres
Roly Poly (Chuck Berry)

    Adınız (gerekli)

    Epostanız (gerekli)

    İletiniz