EFSANE PLAK KAPAKLARI no-1

Müzik tarihine geçmiş efsanevi albumler gibi hafızalara kazınmış efsanevi albüm kapaklarıda vardır.Son birkaç sayıdır türkiyeden örnekler vererek üzerinde durduğumuz albüm kapağı konusuna herkesce bilinen dünyadan örneklerle katkıda bulunacağız.Buradaki en önemli kriter albümün kapağı ile içeriği arasındaki uyumdur.Birde dünyanın diğer bölgelerindeki baskılarda ki ufak farklar error ler plak kapaklarında kolleksiyon değeri yaratan önemli unsurlardır.
Pink Floyd un bu efsanevi LP’sinin orjinal kapağı İngiltere ve Amerika baskılarında farklılık gösterir. İngiltere versiyonunda Pink Floyd harflerinin hemen yanındaki duvarın dibinde “Gigi” filminin orjinal soundtrack albümü vardır. Bununla birlikte orijinal Amerikan versiyonundaki albümde, “Gigi” albümü telif hakları problemi nedeniyle beyaz renkle kapatılmıştır (Amerika’da CD olarak basılan albümün kitapçığında bu plak kapağı görünür). Plağın iç kapağında David Gilmour Elfin Oak (perili meşe)* önünde çekilen resimle yer alır. Hemen yanında roger waters ilk eşi jude ?? ile bir film karesini andıran fotografı ile görünür. İlginçtirki albümün sonraki yıllarda yapılacak CD formatlı basımlarının hiçbirinde bu resim yer almamıştır.Arka kapaktaki resim Nick Mason’ın fikridir. Resimde Biggin Hill havaalanının pisti grubun orijinal konser ekipmanlarıyla süslenmiştir.Ekipmanlar büyük bir uğraş sonucu tam bir simetri ile dizilmiştir.
Elfin Oak: Londra’da Kensington bahçesinde 900 yıllık bir meşe ağacına 2 yıllık bir çalışma sonucu Ivor Innes tarafından oyulmuş küçük insansı yaratıklar ya da cin ve perilerden oluşmuş bir sanat eseridir.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

İletiniz