AÇIKLIYORUZ:”LETS GO CLASSIC” LP’SİNİ İKİ TÜRK YAPTI…

Başlığımız Hey dergisinin 1983 tarihli temmuz sayısından.Türk pop müziğinin yaratıcı prodüktörlerinden Ergin Bener 70 li yılların başlarında her biri birer klasik olmuş enstrumantal albümler yayınlamıştı: Zafer Dilek, Timur Selçuk, TRT ara müzikleri… 10 yıl sonra 1983’te yine çok enteresan enstrumantal bir albüm daha yayınlıyor. Bu plakta, müzisyen Tuğrul Karataş ile birlikte 32 ünlü klasik müzik eserini, japon mucizesi bir “oyuncak” klavye ile çalıyorlar: Bu plağın adı “Lets Go Classic”

1981 yılında piyasaya çıkan, taşınabilir klavyelerin atası kabul edilen “Yamaha Automatic Bass Chords”, aynı anda hem ritm hem orkestra hem de solo enstrumanı barındıran yapısı ile tek kişilik bir orkestra gibiydi.

Gelgelelim yazımıza konu olan mesele bu albümün içeriği değil sunum şekli. Eserlerini denetimden kurtarmak ve satış şansını arttırmak isteyen Ergin Bener ve Tuğrul Karataş ilginç bir yol buluyorlar: Albüm kapağına soy isimlerini Bener’in tersten okunuşu “Reneb” ve Karataş’ın ingilizcesi “Blackstone” olarak atan ikili isimlerini de “eugene” ve “tom” olarak değiştiriyorlar.

İşte hem içerik, hem kapak tasarımı ile yabancı bir prodüksüyon havası taşıyan albümün hikayesi….

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

İletiniz