Ayhan Işık Hollywood’da….1974

NewYork da yayınlanan “Türkevi” dergisinin davetlisi olarak Amerikaya giden Ayhan Işık Hollywood izlenimlerini 1974 tarihli SES dergisine yazmış…


“Yeni dünyada değişiklikler varmıydı ? Elbette vardı.Amerika eskinin yıkılıp yerini daima yeninin aldığı bir ülke.Her gidişimde başka bir ülke buluyorum..Amerikan insanında öyle fazla bir değişiklik yok.Hala dar paça pantolon giyip durmadan ciklet çiğniyorlar..Kelimeleri yine ağızlarında yayıyorlar..”

Hollywood’da kaldığım bir hafta içinde Ava Gardner ve Charlton Heston ile tanıştım…İtiraf etmek lazım Charlton Heston hayli çökmüş.Dev yapısında hafifçe bir eğilme vardı.Tanıştırıldığım zaman uzun uzun süzdü beni..

Ava Gardner ile çevirmekte olduğu “Zelzele” filminin setinde tanıştım.Bu yoğun temposunun içinde 1 saate yakın sohbet etmemize hele hele elindeki elmayı beraber yememize kimse inanamadı…Türkiye’de film çevirip çeviremeyeceğini sorduğumda :”Neden olmasın sadece Türkiye’yi görmek için bile bu projeye evet diyebilirim..Yalnız senaryonuzu 6 ay önceden menajerime yollamanız lazım.” diye cevap verdi..

Hollywood’a gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği Hollywood bulvarındayım…İşte bu resimde Elizabeth Taylor ve Rock Hudson’ın 1956 tarihli “Giant” filmi için el izlerini bıraktıkları yerdeyim…

Bu sinema hastası yaşlı adam hergün Hollywood bulvarına gelip buradaki yıldızlara saygı durunuşunda bulunurmuş.. (soldaki resim) Yine aynı bulvardaki Çin sinemasının önü..Galiba burada değişmeyen tek yer burası..(sağdaki resim)

    Adınız (gerekli)

    Epostanız (gerekli)

    İletiniz