İstanbul müftülüğü tarafından veto edilen Gönül Akkor plağı…..1981

Gönül Akkor 1981 yılında 14.stüdyo albümünü “Allah” ismi ile yayınlar.

Untitled-20

Dönemin gazete ve dergilerinde albümün ismine gelen tepkiler üzerine plağı inceleyen İstanbul Müftülüğü yaptığı açıklama ile böyle bir esere “Allah” isminin verilmesinin günah olduğunu açıklar.

Konu ile ilgili SES dergisine konuşan sanatçı şunları söylüyor:
“İnanılır gibi değil..Bir plağın ismi Allah olduğu için insan günahkar sayılırmı? Gerçek ilim sahipleri ile ve dört kitabı bilenlerle konuştum.Onların bu konudaki görüşlerini aldım.Bir plağa Allah adının verilmesinin kesinlikle günah olmayacağını söylediler.Bugün pek çok doğu ülkesinde yeni doğan çocuklara Allah ismini veriyorlar.Hem Allah’ın ismini her vesile ile sıkça anmak günah olurmu hiç.”
xxx
Bütün aldığı bilgileri bir dosya halinde yazılı olarak müftülüğe sunduğunu ancak hiçbir cevap alamadığını belirten sanatçı şöyle devam ediyor:
“Günümüzde güftesi ile bestesi ile yapılan şarkılarortadadır. “Gözlerini oyacağım” ,”Seni yakacaklar” ,”Başkasının olursan yaşatmam seni” gibi sözler var.Bunlar günah olmuyorda benim Allah sevgisini yansıtam şarkımmı günah oluyor?”

Plağına niçin bu ismi verdiği sorusuna şöyle cevap veriyor sanatçı:

“Plağın adını ben koydum.Sözleri Cenk Koray tarafından yazılan böylesine anlamlı bir şarkı dururken albüme başka bir isim vermek saçma olurdu.Dini kullanarak müzik yapmaya çalıştığımı söyleyenlere ilahi dinlemelerini tavsiye ediyorum.”

Untitled-21

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

İletiniz