İsmail Dümbüllü’nün Münir Özkul’a kavuğu devri….1968

19 nisan 1968 cuma akşamı Arena tiyatrosunda “Kanlı Nigar” oyununun 150. temsili oynanmaktadır.İki perde arasında takımı ile sahnede son defa olarak 20 dakikalık tuluat oyunu oynayan İsmail Dümbüllü takımı sahneden ayrılıp yalnız kalınca seyirciye hitaben şu konuşmayı yapar :


Kavuğun devir anı..İsmail Dümbüllü , Sadık şendil , Münir Özkul..

“55 senedir sahnedeyim.Uzun seneler meşhur komik Kel Hasan efendinin yanında çalıştım.Tam kırk yıl evveldi .Hiç unutmam bir gece “Gözlemeci Çırağını” oynuyorduk.Oyun bittikten sonra Hasan Efendi beni yanına çağırdı :”Gel evladım İsmail.” dedi.”Sen artık çıraklık devrini geçirdin” Bunu söyledikten sonra başındaki meşhur ibiş külahını çıkararak benim başıma koydu.”Ben bunu senelerdir başarı ile taşıdım.Bundan sonrada sen taşıyacaksın sen buna layıksın.” dedi.
“Muhterem seyirciler ben artık sahneyi terk ediyorum.Aradım baktım bu külahı benden sonra liyakatla taşıyacak bir kimse olarak Münir Özkul oğlumuzu buldum.Zekası,kabiliyetiyle,esprileriyle bizden sonra yerimizi ancak o dolduracaktır.Bende huzurunuzda Kel Hasan Efendiden aldığım külahı kendisine devrediyorum.

Kanlı Nigar oyununun tüm ekibi İsmail Dümbüllü’nün elini öpüyor.(soldaki resim)Münir Özkul ve İsmail Dümbüllü kızları ile beraber..(sağdaki resim)


Temsilden sonra verilen kokteylde ekip tam kadro İsmail Dümbüllü ile beraber….

    Adınız (gerekli)

    Epostanız (gerekli)

    İletiniz